Podujatia

Chyť svetlo na papier

Chyť svetlo na papier

19.8.2021 od 10:00 do 12:00 Počas workshopu si deti rozšíria obzor o netradičnú výtvarnú techniku vychádzajúcu z média fotografie. Luminogram je obraz, ktorý vzniká presvietením predlohy na fotografický materiál s následným chemickým ustálením. Kreatívec vstupuje do procesu medzi svetlo a svetlocitlivý papier svojou nekonečnou fantáziou. Viac..

<strong>Dorota Sadovská: Ňadro Problému</strong>

Dorota Sadovská: Ňadro Problému

Nedeľa 5. február 2023 od 16.00 – 20.00 hod. Vernisáž je spojená s oslavou narodenín a hudobným prekvapením. Kurátor: Peter Megyeši. Výstava potrvá do 3. marca 2023.

Standing on someone’s leg 

Standing on someone’s leg 

Trvanie vystavy: 22.9. – 21.10.2022

Vystavujúci autori: Juan Nazar, Ivo Sumec, Rita Koszorús

Výstava Standing on someone’s leg je pokračovaním putovného projektu dvojice Rity Koszorús a Juana Nazara, ktorý sa v galérii ABC doplní s dielami kurátora a maliara Iva Sumca. Prvé stretnutie diel Koszorús a Nazar sa udialo v 2021 v Berlíne v galérii KSTN, kde Juan pozval Ritu ako hosťku svojej solo výstavy s názvom PAST TENSE. Ich spoločná vízia prepojiť dva vizuálne svety do celku získalo rozsiahlejšiu formu až v tomto roku v rámci výstavy Standing on one leg v Ostrave. Výstava mala hneď dve zastávky, jednu v Národnom zemědělské muzeu a druhú v štúdiu UHAUS v kurátorskej koncepcii Iva Sumca. Obe mali charakter site specific inštalácie a vytvárali dialóg medzi zdanlivo odlišnými vizuálnymi princípmi dvoch autorov. Projekt sa ideovo zaoberá s úvahou o krehkosti nášho aktuálneho bytia, ktoré stojí na pilieroch minulosti ale je bez istoty či predvídanej budúcnosti. V spleti materiálov a nových mikro situácií v priestore do ktorých vás autori vťahujú vzniká časová kapsula. Oprieť sa už môžeme len o kontext. Tu a teraz. A vieme, že nič netrvá večne.

Rita Koszorús – http://ritakoszorus.com/
                       – https://instagram.com/rita.koszorus?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Ivo Sumec – http://www.sumec.art/
                  – https://instagram.com/ivosumec?igshid=YmMyMTA2M2Y=

Juan Pablo Nazar – https://www.juannazar.com/
                              – https://www.instagram.com/p/B7gZ_AwoKm_/?

Umenie na papieri

Umenie na papieri

trvanie 5.8.-2.9. 2022 Výstava „Umenie na papieri“ prináša divákom presne to, čo naznačuje už jej samotný názov – rôznorodé umelecké diela na papieri. Prečo práve papier? Idea vznikla na základe aktuálneho trendu v oblasti umenia v zahraničí, kde sú práce na papieri nielen populárne ale i cenené, Viac..

Lilla after Kant

Lilla after Kant

Trvanie vystavy: 14.7. – 29.7.2022„No a práve o to ide: o predstavu holej, primitívnej a samozrejmej skúsenosti, ktorá sa Lille ako Temnej Sithke, čo pohľadom rozdelila obzor svojej epochy, zdala byť jedinou danou, ba jedinou možnou. Táto skúsenosť však bola, ako sme už naznačili, singulárnou, Viac..

Mgr. Art. Paulina Rypáková<br>The Alchemist’s Garden: Herba Mythologica

Mgr. Art. Paulina Rypáková
The Alchemist’s Garden: Herba Mythologica

Trvanie výstavy: 6.6. – 1.7.2022

Rastlinná ríša pútala pozornosť človeka už od najrannejších dob ľudstva. Dávne kultúry po celom svete si vo svojich mýtoch a legendách vymysleli mnoho podivných tvorov a rastlín a tieto príbehy sa predávali z generácie na generáciu. Legendy opisujú niektoré rastliny ako symboly života a liečivej sily prírody, iné rastliny naopak reprezentujú smrť a rozklad.
Zároveň s tým, ako sa človek učil poznávať, používať a neskôr aj pestovať stále väčší počet rastlín pre najrôznejšie účely, nutne vyvstala potreba tieto rastliny popísať, roztriediť a zkatalogizovať. Postupne tak vznikala celá rada herbárov, ktoré vypovedali nielen o botanických znalostiach dávnych generácií, ale aj o mentalite vtedy žijúcich ľudí. Skutočné rastliny sa takto hocikedy zamieňali s legendárnymi rastlinami, v ktorých existenciu sa preto bežne verilo. K tejto botanic-fiction prispeli svojim dielom aj dávni cestovatelia, ktorí v snahe o senzáciu alebo z obyčajného nedorozumenia hocikedy popisovali fantastické rastlinné monštra.
Autorka pri tvorbe tejto kolekcie grafík čerpala z všetkých týchto prameňov- mýtov, legiend, herbárov, ale taktiež sa inšpirovala rastlinami, ktoré videla na svojich cestách.
Divák má možnosť nahliadnuť do zabudnutých kútov ľudskej imaginácie, aby objavil tento prazvláštny herbár, ktorý pripomína snovú Alchymistovu záhradu.
Inšpiráciou pre túto kolekciu diel boli divotvorné rastliny z rôznych kútov sveta; počnúc Dračím stromom, o ktorom sa v legendách hovorí, že červená živica tohto stromu je krv draka. Preto bol v starej Európe vyhľadávaný pre alchýmiu a magické účely.
Iná rastlina, ktorú autorka znázornila na jednej z grafík, je mýtická Mandragora, ktorá rastie napríklad na Kréte alebo Cypre- miesta, kde určitý čas svojho života autorka žila. Mandragora od staroveku ľuďom evokovala sexuálne orgány; mužský svojim koreňom a ženský, ktorá mala akúsi štrbinu podobnu vagíne. Mandragora bola nielen prostriedkom k vzbudeniu lásky a vedela ovplyvniť plodnosť ženy, ale zároveň bola považovaná za všeliek; bola tiež kľúčom k bohatstvu, alebo človek, ktorý ju vlastnil, sa mohol stať neviditeľným.
Adelhaide Kratzmarii, u nás je táto najväščia mäsožravá rastlina, pôvodom z amazonského pralesa, známa z filmu Adéla jěšte nevečeřela. V minulosti ju miestni indiáni považovali za posvätnú a obetovali jej srdcia porazených nepriateľov. Do Európy ju priniesol český botanik Kračmera v 90. rokoch 19. storočia. Rastlina mu ale bola zabavena tajnou políciou a umiestnena do skleníku nemeckej univerzity. Herbárová dokumentácia tejto rastliny neexistuje, pretože zhorela pri požiari viedenského univerzitného herbária.
Ďalšia rastlina, ktorá je spomínaná v našich svätojánskych legendách a ktorá je znázornená na ďalšom diele, je Zlatý kvet paprade. Legendy hovoria, že na svätého Jána sa presne o polnoci na papradí objavil kvet, ktorý žiaril ako zlato. Kto mal to šťastie a našiel ho, mal klúč ku všetkým ukrytým pokladom a rozumel reči zvierat a stromov.
O podobe baziliška (mýtický had) sa vedú spory už od stredoveku, Vtedy podľa legiend existovala bylina, ktorú gréci nazývali Basilisca. Rástla údajne iba tam, kde sa objavil bazilištek. Basilisca mala schopnosť spáliť veci na uhoľ, nechala veci zmiznúť alebo vyschnúť. Kto ovládal túto bylinu, nemusel sa báť žiadnych hadov, ba ani samotného baziliška a mala mnoho liečivých účinkov.
Na ďalších dielach je znázornený ľudožravý strom z Madagaskaru, ktorý uctievajú domorodci kmeňa Antandroy, či záhadná rastlina, ktorá sa používala k vešteniu budúcnosti- rastlina Theangelis, ktorú spomína Plínius, najmúdrejší muž svojej doby, vo svojej monumentálnej encyklopédii Historia Naturalis. Poslednou z desiatich diel je grafika s názvom Mesačný kvet, rastlina, ktorú priniesli vesmírni cestovatelia z cesty na mesiac.

  • Výstava bola finančne podporená z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.
  • Výstavené diela sú predajné- každé dielo bolo tlačené technikou sieťotlače, v limitovanom náklade 15ks
Grafický odkaz Dušana Polakoviča

Grafický odkaz Dušana Polakoviča

Trvanie: 10.05. – 03.06.2022Kurátor: Melita Fodor GwerkováSrdečne vás pozývame na predajnú výstavu grafík Dušana Polakoviča.Tvorba Dušana Polakoviča je ako listovanie životom s humorným podtónom. Bežné zážitky sa v jeho podaní pretvárajú do nečakanej podoby, ktorú sprevádza celý rad bizarných postáv. Citlivo ironický pohľad vytvára rozmarný Viac..

Ján Valík – Takmer Bez Názvu

Ján Valík – Takmer Bez Názvu

Trvanie výstavy: 14.4.-6.5.2022Táto výstava, ako nespočet iných, sa mala pôvodne udiať už dávnejšie. Samozrejme kvôli vlnám pandémie bola nutne preložená z pôvodného januára na apríl 2021 a následne keďže pandémia pretrvávala uskutočňuje sa až teraz v apríli 2022. Tvorba Jána Valíka nadväzuje na predstavu krajiny Viac..

Komentovaná výstava Oslava – si.li

Komentovaná výstava Oslava – si.li

Začiatok podujatia 18:00 – 7.4.2022Autorské duo Simona Janišová a Linda Viková, si pre Vás pripravili sprievodné podujatie k výstave si.li – Oslava. Priblížia Vám svoju tvorbu a predstavia Vám jednotlivé diela z ateliéru Si.li počas posledných 10 rokov. Samozrejme bude priestor aj na vaše otázky, tak príďte a spoznajte si.li.Ahoj si.li,už je to 10. rokov čo si pristála ako nová značka s autorskými keramickými a porcelánovými produktami na slovenskej scéne. Máš svojich rodičov – teda rodičky – obidve keramičky, obidve absolventky VŠVU v Bratislave a obidve autorky s výrazným výtvarným rukopisom a prístupom k tvorbe. Simonu Janišovú a Lindu Vikovú. Skratky z ich krstných mien máš v názve. To určite vieš, rovnako aj to, že pracujú spoločne, ale aj každá sama a že okrem teba milá značka si.li, ich prepája aj spoločný ateliér na Šoltésovej ulici s keramikárskou pecou a malým showroomom. Aha a okrem nich tam žije na stolnom ostrove aj Lindina myš a často prebýva Simonin pes. Si.li neviem či vieš, ale keď si vznikala situácia a doba bola iná. Na slovenskej scéne skoro úplne chýbali autorské keramické a porcelánové produkty v limitovaných edíciách. Ponuka bola biedna a v prípade, že si chcel niečo iné, súčasné a pôvodné, nebolo kde vyberať. Linda a Simona to v istej chvíli pochopili a rozhodli sa, že budú okrem svojej voľnej a viac konceptuálnej tvorby rozvíjať citlivosť publika k ich obľúbenému materiálu aj prostredníctvom spoločných kolekciípod jednou značkou. Tvoj stolový riad, taniere, šálky, misky, lyžičky, džbány, črepníky, dekoratívne predmety či vianočné ozdoby sú vďaka tomu dnes na poličkách, skrinkách a vo vitrínach mnohých, nielen bratislavských domácností. Sú každodenne používané, obchytkávané, obdivované a po rokoch už možno niektoré aj otlčené, či rozbité. Tvojou výhodou je, že si k tebe tvoji noví majitelia vytvárajú osobný vzťah a malú závislosť. Nie si len ďalšia obyčajná šálka, tanierz reťazca… si jedinečná, nie je ťa veľa, máš svoju identitu a si ešte aj krásna. Si aj li. Limitovaná, literárne poetická, občas lineárna, občas zámerne tvarovo pokrčená. A máš trochu ázijsky vibe skrížený s tradičnou slovenskou keramikou. Teda nie prvoplánovo. Tvoje autorky radi abstrahujú, minimalizujú a modifikujú predlohy. Napríklad keď vytvárali pre SNG kolekciu inšpirovanú slovenským sochárom Kompánkoma jeho totemickým tvaroslovím. Alebo v lyrickej farebnosti tvojich jednoduchých črepníkov, či v airbrushovej glazúre na deformovanom džbáne. A mám aj rada keď si len bielo glazovaná na vnútorných plochách a zvonku zemito teplá. Nejako to čistí hlavu a dáva veciam na stole poriadok. Vidíš, si rôzna, iná, výrazná. Si.li za desať rokov sa veľa veci zmení, náš svet aj vesmír sa pohne, aj ty sa stále meníš, jemne transformuješ. Čo ťa čaká neviem, ale prajem všetko dobré a hlavne dobré nové kolekcie a nové domácnosti kde budeš robiť radosť a rozvíjať bytovú kultúru. A málo rozbitých črepov a dobré výpaly. Ps. Živijó. A určite nebuď silly a neprestávaj.Ľubica HustáFotgrafia na pozvánke: Martin Tomečko

Uvedenie publikácie Stano Masár 

Uvedenie publikácie Stano Masár 

Srdečne Vás pozývame na uvedenie knižnéj publikácie Stana Masára, ktorá sa uskutoční v priestoroch Art Books Coffee, 5.4.2022 o 17:00. http://www.stanomasar.com/ Públikáciu nájdete v predajni Art Books Coffee.

si.li – oslava

si.li – oslava

Trvanie výstavy: 17.marec – 8.apríl 2022 Ahoj si.li, už je to 10. rokov čo si pristála ako nová značka s autorskými keramickými a porcelánovými produktami na slovenskej scéne. Máš svojich rodičov – teda rodičky – obidve keramičky, obidve absolventky VŠVU v Bratislave a obidve autorky s výrazným výtvarným rukopisom a prístupom k tvorbe. Simonu Janišovú a Lindu Vikovú. Skratky Viac..