Podujatia

Chyť svetlo na papier

Chyť svetlo na papier

19.8.2021 od 10:00 do 12:00 Počas workshopu si deti rozšíria obzor o netradičnú výtvarnú techniku vychádzajúcu z média fotografie. Luminogram je obraz, ktorý vzniká presvietením predlohy na fotografický materiál s následným chemickým ustálením. Kreatívec vstupuje do procesu medzi svetlo a svetlocitlivý papier svojou nekonečnou fantáziou. Viac..

Standing on someone’s leg 

Standing on someone’s leg 

Trvanie vystavy: 22.9. – 21.10.2022 Vystavujúci autori: Juan Nazar, Ivo Sumec, Rita Koszorús Výstava Standing on someone’s leg je pokračovaním putovného projektu dvojice Rity Koszorús a Juana Nazara, ktorý sa v galérii ABC doplní s dielami kurátora a maliara Iva Sumca. Prvé stretnutie diel Koszorús a Nazar sa udialo Viac..

Umenie na papieri

Umenie na papieri

trvanie 5.8.-2.9. 2022

Výstava „Umenie na papieri“ prináša divákom presne to, čo naznačuje už jej samotný názov – rôznorodé umelecké diela na papieri. Prečo práve papier? Idea vznikla na základe aktuálneho trendu v oblasti umenia v zahraničí, kde sú práce na papieri nielen populárne ale i cenené, no u nás sa im zatiaľ nevenuje dostatočná pozornosť…

Koncept výstavy spája možno na prvý pohľad nespojiteľné. Pred očami diváka sa striedajú autori konceptuálneho umenia, surrealizmu, neoavantgardy i súčasného umenia a fotografie. Spolu je tu predstavených trinásť autorov a trinásť rozličných umeleckých prístupov: Juraj Bartusz, Marián Čunderlík, Andrej Dúbravský, Rudolf Fila, Jozef Jankovič, Peter Kalmus, Igor Minárik, Monogramista T.D., Martin Sedlák, Rudolf Sikora, Ján Švankmajer, Mária Švarbová, Jana Želibská. Môžeme povedať, že jediným pojítkom je tu práve papier, ktorý ako hlavné médium vypĺňa generačné rozdiely autorov, sceľuje rôznorodosť výtvarných štýlov, techník i tém. Výstava zároveň presahuje grafický rozmer, ktorý sa mnohým z nás s papierom automaticky spája, a práve naopak, predstavuje papier ako komplexné médium prostredníctvom kresieb, malieb, koláží, fotografie a rôznych kombinovaných techník.

Umenie na papieri vôbec nie je nudné. Vo svojej „jednoduchosti“ dokáže diváka zaujať možno inak ako maľba na plátne, to však neznamená, že jeho vizuálny zásah či jeho estetická hodnota je menšia. Táto výstava má za cieľ upozorniť presne na to, že papier ako médium nie je ani zďaleka niečo „menej“. Práve naopak. Keď sa pozrieme na zbierky známych svetových galérií a múzeí, ale tiež na zbierky známych a uznávaných zberateľov umenia, takmer s istotou môžeme povedať, že pokiaľ niekde o špecializáciu na jedno konkrétne médium, určite v súbore diel nájdeme nejedno hodnotné umelecké dielo na papieri…

Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Kurátorka: Melita Fodor Gwerková

Lilla after Kant

Lilla after Kant

Trvanie vystavy: 14.7. – 29.7.2022„No a práve o to ide: o predstavu holej, primitívnej a samozrejmej skúsenosti, ktorá sa Lille ako Temnej Sithke, čo pohľadom rozdelila obzor svojej epochy, zdala byť jedinou danou, ba jedinou možnou. Táto skúsenosť však bola, ako sme už naznačili, singulárnou, Viac..

Mgr. Art. Paulina Rypáková<br>The Alchemist’s Garden: Herba Mythologica

Mgr. Art. Paulina Rypáková
The Alchemist’s Garden: Herba Mythologica

Trvanie výstavy: 6.6. – 1.7.2022 Rastlinná ríša pútala pozornosť človeka už od najrannejších dob ľudstva. Dávne kultúry po celom svete si vo svojich mýtoch a legendách vymysleli mnoho podivných tvorov a rastlín a tieto príbehy sa predávali z generácie na generáciu. Legendy opisujú niektoré rastliny Viac..

Grafický odkaz Dušana Polakoviča

Grafický odkaz Dušana Polakoviča

Trvanie: 10.05. – 03.06.2022
Kurátor: Melita Fodor Gwerková
Srdečne vás pozývame na predajnú výstavu grafík Dušana Polakoviča.
Tvorba Dušana Polakoviča je ako listovanie životom s humorným podtónom. Bežné zážitky sa v jeho podaní pretvárajú do nečakanej podoby, ktorú sprevádza celý rad bizarných postáv. Citlivo ironický pohľad vytvára rozmarný svet, v ktorom nič nie je vážne a všetko je možné. Nenachádzame tu kľud, ale naopak silnú energiu života a radosť z bytia akokoľvek absurdného.
Dušan Polakovič si počas štúdií osvojil vysokú kvalitu kresby, ktorú pretavil do jemu typickej grafickej tvorby. Ako žiak Albína Brunovského sa aj on v úvode inšpiroval nizozemských umením 16. storočia, neskôr sa však jeho veľkou múzou stala príroda. Tú nesmierne obdivoval a zároveň prostredníctvom svojich diel vyjadroval kritiku voči jej ničeniu (Pozor rezervácia, Pocta G. Durrellovi). Nezameniteľným spôsobom stvárňoval aj svoje rodné mesto Bratislavu, kde na grafickom liste spojil jeho históriu, známe i neznáme postavy a bizarné zážitky, ktoré priam lákajú na jeho návštevu. V jeho ďalších dielach nachádzame odkazy na historické a mytologické príbehy, ktoré sa miešajú s vymyslenými kulisami. Nakoniec sa všetko mieša so všetkým v satirickej koncepcii, ktorá nás divákov nabáda k otvorenému a ničím nezaťaženému pohľadu na svet. Pretože iba pri otvorenom vnímaní nám život dokáže ukázať svoju širokospektrálnosť a ničím neobmedzenú tvorivosť. Len vtedy dokážeme aj vážne veci brať s humorom a život vnímať ako jedno veľké divadlo. A možno aj to je jedným z odkazov tvorby Dušana Polakoviča…
O autorovi:
(1950 – 2016, Bratislava) Popredný slovenský grafik, ilustrátor, maliar a karikaturista. Dušan Polakovič v rokoch 1970 až 1972 študoval na Akademii sztuk pieknych vo Varšave (Poľsko) a následne v rokoch 1972 až 1976 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Albína Brunovského. Debutoval ako ilustrátor v roku 1979 knihou Úskočný milenec (výber z talianskych renesančných noviel). Vo svojej tvorbe rád humorne stvárňoval rôzne historické či mytologické príbehy. Za svoju tvorbu získal viaceré ocenenia. Bol tiež nositel’om titulu DOCTOR HUMORIS CAUSA, ktorý mu udelili v Malostranskej besede v Prahe v roku 1985. Kreslený humor publikoval aj v novinách a časopisoch. Venoval sa ilustrácii, maľbe, voľnej grafike a satirickej kresbe.
Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Ján Valík – Takmer Bez Názvu

Ján Valík – Takmer Bez Názvu

Trvanie výstavy: 14.4.-6.5.2022Táto výstava, ako nespočet iných, sa mala pôvodne udiať už dávnejšie. Samozrejme kvôli vlnám pandémie bola nutne preložená z pôvodného januára na apríl 2021 a následne keďže pandémia pretrvávala uskutočňuje sa až teraz v apríli 2022. Tvorba Jána Valíka nadväzuje na predstavu krajiny Viac..

Komentovaná výstava Oslava – si.li

Komentovaná výstava Oslava – si.li

Začiatok podujatia 18:00 – 7.4.2022Autorské duo Simona Janišová a Linda Viková, si pre Vás pripravili sprievodné podujatie k výstave si.li – Oslava. Priblížia Vám svoju tvorbu a predstavia Vám jednotlivé diela z ateliéru Si.li počas posledných 10 rokov. Samozrejme bude priestor aj na vaše otázky, Viac..

Uvedenie publikácie Stano Masár 

Uvedenie publikácie Stano Masár 

Srdečne Vás pozývame na uvedenie knižnéj publikácie Stana Masára, ktorá sa uskutoční v priestoroch Art Books Coffee, 5.4.2022 o 17:00. http://www.stanomasar.com/

Públikáciu nájdete v predajni Art Books Coffee.

si.li – oslava

si.li – oslava

Trvanie výstavy: 17.marec – 8.apríl 2022 Ahoj si.li, už je to 10. rokov čo si pristála ako nová značka s autorskými keramickými a porcelánovými produktami na slovenskej scéne. Máš svojich rodičov – teda rodičky – obidve keramičky, obidve absolventky VŠVU v Bratislave a obidve autorky s výrazným výtvarným rukopisom a prístupom k tvorbe. Simonu Janišovú a Lindu Vikovú. Skratky Viac..

TOITO architekti

TOITO architekti

Trvanie výstavy: 21.2.2022 — 11.3.2022 Netradičná výstava v priestoroch Art Books Coffee Vám poskytne náhľad do tvorby Bratislavského architektonického ateliéru TOITO. TOITO architekti je bratislavský ateliér, ktorý založili v roku 2010 architekti Tomáš Szőke, Ivan Príkopský a Katarína Príkopská. Ateliér TOITO sa venuje najmä téme bývania, Viac..