Podujatia

Chyť svetlo na papier

Chyť svetlo na papier

19.8.2021 od 10:00 do 12:00 Počas workshopu si deti rozšíria obzor o netradičnú výtvarnú techniku vychádzajúcu z média fotografie. Luminogram je obraz, ktorý vzniká presvietením predlohy na fotografický materiál s následným chemickým ustálením. Kreatívec vstupuje do procesu medzi svetlo a svetlocitlivý papier svojou nekonečnou fantáziou. Viac..

Peter Kľúčik – Bájne svety

Peter Kľúčik – Bájne svety

10.10. – 31.10.2023 V spolupráci s Gallery Gwerk sme pre vás pripravili výstavu známeho slovenského grafika Petra Kľúčika, ktorý tento rok oslávil svoje jubileum (70).  Grafické diela Petra Kľúčika charakterizuje barokovosť scenérií a fantazijné prostredie s bohatou faunou a flórou, reálnou i bájnou. Bizarné tvory Viac..

Kika Tomaňa – Pod šťastnou hviezdou

Kika Tomaňa – Pod šťastnou hviezdou

kurátor: Matúš Novosad
14.september – 6.október 2023
Pop-up v Art Books Coffee
Bratislava 6/B, Bratislava 81103, Slovakia

Vážnosť bokom. Ide tu jednuducho o to, že sa stretli pod jablčníkom. Niekto by to nazval jabloň, no pre Noru ide jednoznačne o jablčník! Obzrie sa a uvidí sa v odraze: Nepodobám sa na seba, uzná, ale pokračuje ďalej. Čo robí? Upratuje zem. Zdvíha jedno po jednom, druhé po druhom, aby nakoniec pozbierala celú záhradu. Preskočí plot, uteká. Nepošmykne sa, ale padá, rovno ako hruška, teda jablko, teda kľúčik zo zámku, keď silno tresne dverami. Zodvihne oči, ježišmária, všade samé huby. Prilepené na jej tele, akoby sa jej nasilu dotýkali, kým nezacítia, že viac sa pohnúť nedá. Predávajú si informácie, predávajú si informácie. Už aj tretia huba zhora, štvrtá sprava a dolná z dediny o tri dediny ďalej vie, čo sa stalo. Nora sa dvíha, slizká ako najväčšia dážďovka v lese. Precíti nohy aj labky mačky, ktorú zatiaľ nepozná. Otrepe sa. Nevie, či by sa jej mohlo stať niečo lepšie ako tie jablká, vráti sa k nim? Musí sa ešte preplaziť, aby si ju nikto nevšimol. Uvidí sa zas. To je ona? Nie! To je jej minulé ja, to neplatí. Takže sa vyberie smerom na západ. Tam nájde šťastie. 

Štastie? To ešte niekto používa ako reálne slovo v slovníku? Nora sa zasmeje. Potom vykročí ďalej, pokrčí ramená, vystrie sa, na zemi pohodená koruna. Zdvihne ju, vlastne ide o euro. Pokrčí ramená, vyskočí, zajasá, môže pokračovať v ceste. 

Mačka letí vo vesmíre, vracia sa zajtra. Nachystaný obed máte? Aj zavárané uhorky? Pýta sa babka. Mačka je totiž vysadená na kyslé uhorky a zemiakový šalát. Ako prílohu si väčšinou ponúkne sama dať kúsok ovsenej kaše. Babka to nechápe, ale čo už. Vnučky musia predsa dostať, čo im je súdené. Vesmír sa pomaly zmršťuje, šance prístátia jedna ku miliónu, že sa trafí. Trafí sa. Mačka sa vrátila z vesmíru. Prechádza po uliciach akože sa nič nestalo. Veď to aj tak bolo. Videla, čo už vedela. Okrúhle tvary, nášivky na dekách aj kahance z umelej hmoty. 

Nora stretne mačku. Pod jablčníkom ako sme si hovorili na začiatku. Jedna nosí jablká, druhá huby z planéty. Nie je presne jasné, o akú planétu to išlo. V tom programe nepísali, na akú pristaneme, hovorí mačka. Nora sa pýta iné. Huby? Ale jasné, že tam boli jablká. Mačka kategoricky kýve hlavou. Huby sú všade. Nora sa znechutene pozrie na svoje brucho, ešte stále sú rozpľasnuté na nej. Mačka sa usmeje. Nečakala, že Nora ju takto privíta. Spýta sa, či ide jej smerom. Vraj ide, ale nemá teraz cestu, tak možno inokedy, ale mačka sa nedá. Chcela sa opýtať, či je Nora šťastná. Nora nepočuje, rieši novú korunu. Mačka by to skúsila znova, ale radšej Noru nechá s jalbkami. Možno jej dávajú pocit sebahodnoty. Aj keď to slovo počula iba raz, tak si ho povie sama pre seba a odchádza za babkou. Sebahodnota. 

Farby sa dejú rýchlo. 

Huby rastú po daždi.

Môžem ísť hocikam, hocikedy, s hocikým, ale nikdy sa mi nechce. 
Nemôžem. 

Zdá sa sen iba mne? Či všetkým naraz? Snívame spolu? 

Vesmír začal včera, všetko najlepšie vesmír. 

Nora a mačka majú veľa spoločného. Napríklad navštevujú tú istú školu. Teraz už nie je čas vysvetľovať ako to všetko bude, ale hlavné je, že sa opäť stretnú. Nora nebude dlho čakať, mačku pošle do vesmíru, lebo jej začne liezť na nervy a mačka nevydrží Noru, lebo stále bude hovoriť len o svojich jablkách. 

Obe sa pozrú hore. Nie je náhoda, že stoja vždy pod šťastou hviezdou, ktorú ale ani jedna z nich nevidí. 

2023, Diana Dzurillová.

Tomáš Bokor – Urban Leporelo

Tomáš Bokor – Urban Leporelo

31.jún – 1. september 20238.august – vernisážPop-up at Art Books CoffeeBaštová 6/B, Bratislava 81103 V spolupráci so Schottert. contemporary sme pre Vás pripravili výstavu Urban Leporelo autora Tomáša Bokora. Tomáš Bokor, akademický maliar a rodák zo Šamorína je absolventom Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave. Vo svojej poslednej Viac..

Regular Concrete

Regular Concrete

Trvanie výstavy : 3.júl – 28.júl 2023 “REGULAR CONCRETE zachytáva svet človeka do najpoužívanejšieho materiálu vytvoreného človekom na svete. Nenahraditeľnosť samotného materiálu pre náš súčasný svet nadväzuje na nenahraditeľnosť objektov, ktoré nás formujú a sú zachytené betónom vo formách sôch REGULAR CONCRETE. Taktiež narúšajú stereotyp Viac..

Michal Šumichrast – They don’t love you like I love you

Michal Šumichrast – They don’t love you like I love you

Trvanie výstavy: 8.6. – 30.6.2023
kurátor vyśtavy: Pavol Čejka


Syn 8r.: Oci!?
Otec 40г.: Hmm? Pozerá inde.
Syn: Ocoo..
Otec, stále kuká inde: Mmmm?
Syn: Používaš frasgumu?
Otec, už pozrel na syna: čo či mám?
Syn: Či si už mal frasgumu?
Otec: To by akože malo byť čo?
Syn: Taká gumená hadička. Na robenie deti. Aby sa nemusel muž veľmi tlačiť na babu… Neviem. Počul som o tom. Chalani to videli. Myslel som, že mi ju ukážeš.
Otec: Frasgumu? Na robenie deti?
Syn, s nádejou: No…
Otec: Nemysleli náhodou frcgumu?
Syn: Nie, určite hovoril že frasguma.
Otec: Hm, tak to neviem. Poznám len frcgumu… Ale to nie je príliž nápomocné, teda ako si povedal, na robenie detí…
To skôr naopak, ale to ťa asi nezaujíma.
Syn: Ale zaujíma.
Otec: Mňa zaujíma, ako si predstavuješ, ze tá hadička pomáha.
Syn: No to aby muž nemusel do baby pchať vtáka. Aby to nebolo nechutné!
Otec: Hm, prečo by to malo byť nechutné?
Syn, pohoršený: Ved’ to sú baby… Oco a fajkovačku si nerobil? Že?
Otec, teraz už sa dost ujebáva: A čo keď som robil…aj fajkovačku, aj bez frasgumy…
Syn: Fuuuuj.
Otec: Opytaj sa mamy!
Syn, teraz pre zmenu vydesený: Mamy? Prečo mamy?
Otec, pozerá uprene: Počuj, od koho máš vlastne tieto rozumy? To si kde takéto hovadiny hovorite?
Syn: Na záchode s Mišom.
Otec: Aky Mišo?
Syn: No Šumichrast.
Otec: Si robíš srandu? To je nejaké vymyslené meno?
Syn: Šumichrast, normálne meno…
Otec: Vieš čo chalanko. Ty buď hlavne rád, že som tú frasgumu nepoužil…
Syn, potichu: Fuuuj… Ocoo, povedz niečo normálne.
Otec: Smrt fasizmu!
Syn, mu odpoveda: Nech skape putin!

Pavol Čejka

TOMÁŠ POSPĚCH: PRÁCA S ARCHÍVOM

TOMÁŠ POSPĚCH: PRÁCA S ARCHÍVOM

4.5.2023 o 16:00 Na prednáške budú predstavené vzájomne sa prestupujúce role: vizuálneho umelca – kurátora – editora. Tomáš Pospěch priblíži rôzne prístupy práce s fotografickým archívom – od práce s vlastným archívom, vyhľadávanie zabudnutých autorov osemdesiatych rokov až po prácu na Denníkoch Josefa Koudelku.Tomáš Pospěch Viac..

Ženy a Kultúra

Ženy a Kultúra

26.4.2023 o 18:00Opäť si Vás dovoľujeme pozvať na [Večer Michala Vašečku]. Tentokrát sa budeme venovať téme Ženy a kultúra, kde sa porozprávame nielen o tom, ako vnímajú túto tému ženy, ale aj o tom, ako dokázali prežiť a fungovať počas pandémie a kam ich to Viac..

TOK – Stanislav Ondruš & Dávid Valovič

TOK – Stanislav Ondruš & Dávid Valovič

4.5. – 1.6.2023

Tok je kontinuita, pohyb, priebeh i proces. Môže byť plynulý a organický, ale aj prerušovaný s jednoznačnými hranicami. Predstavuje nekonečný zdroj nových objavov, skúseností a zmien. Napreduje bez možnosti návratu a vo víre okolností kotví v aktuálnom okamihu. Kontrolovaný automatizmus,dokonalý svojou prirodzenou surovosťou, komunikuje ideové pozadia inšpirované osobnými skúsenosťami a okúzľujúcou prírodou. 

Výstavný projekt Tok prepája originálnu tvorbu predstaviteľov mladej generácie vizuálnych umelcov Stanislava Ondrušaa Dávida Valoviča. Obaja pracujú s tradičnými materiálmi, ktoré aktualizujú technologickými inováciami či svojpomocne vytvorenými nástrojmi. Prostredníctvom netradičných autorských pomôcok kreujú procesuálne experimentypoháňané dynamickým pohybom či pomalým gestom, fyzikálnymi zákonmi a priepustnými hranicami používanýchmateriálov. Prienik osobitých umeleckých programov nastáva v netypickom uchopení výtvarných médií, ktorých výsledkom je expandovaná forma závesných obrazov a priestorových objektov s príznačným abstrahujúcim charakteromaktivizujúcim divácku imagináciu. Hoci sa obaja autori venujú rozličným médiám a vychádzajú z odlišných umeleckých prostredí, selekcia diel ich spája na asociačnej úrovni vo formálnej príbuznosti a transformačnom charaktere použitých materiálov. 

V obrazoch Stanislava Ondruša sa mieša akrylová maľba s grafickými technikami a kresbovými gestami. Vizuálne harmonické diela vznikajú v netradičnej horizontálnej polohepoužitím originálnych nástrojov – modifikovaných stierok a fixiek, ktorými distribuuje a uberá sýte farby. Výsledkom sú minimalistické, zväčša monochromatické denníkové kompozície, ktorým dominuje razantné autorské gesto. Na rozdiel od expresívnych maliarskych tendencií Ondrušnepridáva nové nánosy farieb, ale molitanovými špongiamiich saje z podkladovej maľby. Nedokonalé línie a zhluky kontrastných organických plôch predstavujú záznam pohybu, času, ale aj konkrétneho tlaku a intenzity, s akými akou k obrazom pristupuje. Náznaky prísnej abstrakcie presahujúdo iluzívnych a asociačných výjavov a kontrastujú s nenápadnými, no stále prítomnými osobnými naratívmi, ktorých významy odkrývajú pridružené názvy. 

Priestorová inštalácia Dávida Valoviča predstavujeexperimentálny, konceptuálny a kontextuálny prístup k tradičnému médiu, ktoré je poučené prienikom estetiky produktového dizajnu a industriálnych výrobných postupov. Fascinovaný a ovplyvnený prírodou a bunečným zložením rastlín vytvára vypaľované a čiastočne glazované keramické objekty, príznačné organickými tvarmi a dokonalou nedokonalosťou. Jednotlivé segmenty vznikajú autorským procesom extrudovania surovej hliny cez vylaserovanéšablóny, ktoré následne reže, deformuje a prispôsobuje vlastným potrebám. Vďaka technike inšpirovanej výroboutehál tvorí akési modifikovateľné totemové inštalácie, ktoré sa tiahnu do výšky podobne ako stonky rastlín. Fokus na vertikalitu sa rozpadá ako segmenty váľajúce sa po podlahe galérie a kopírujúce nekonvenčný vznik keramických častí. 

Stanislav Ondruš (1995, Bratislava) žije a pracuje v Bratislave. Bakalárske štúdium absolvoval na Fakulte umení Ostravskej univerzity v Ateliéri grafiky Zbyňka Janáčka a magisterské štúdium dokončil na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení, kde navštevoval Ateliér maľba III Rastislava Podhorského. 

Dávid Valovič (1995, Trenčín) žije a pracuje v Bratislave a Hrádku. Študoval na pražskej UMPRUM, kde pôsobil na Katedre úžitkového umenia v Ateliéri keramiky a porcelánupod vedením Maxima Velčovského.

Martin Mikláš – Variácie mäkkosti

Martin Mikláš – Variácie mäkkosti

17.4.-28.4.2023 Vo svojej tvorbe sa autor snaží artikulovať otázky, ktoré sám sebe neustále kladie na základe svojich vlastných prežitých momentov a zážitkov. Nehľadá pritom žiadne odpovede, skôr ich vníma ako analýzy svojich pozorovaní fungovania vecí okolo neho. Sprostredkovateľom jeho tendencii sú najmä banálne predmety, ako Viac..

Denisa Kollárová – Empty Saloons

Denisa Kollárová – Empty Saloons

13.3.-31.3.2023 (predĺženie do 14.4.2023) Počas mesiaca knihy, sme si pra Vás vybrali vynímočnú ilustrátorku Denisu Kollárovú. Jej tvorbu určíte poznáte z Čiernych Dier, z publikácií Moja prvá galéria, Dekonštrukcia podľa času a mnoho ďaľších…. Vyštudovala na VŠVU ateliér grafiky a ilustrácie.Odvtedy neustále pracuje na svojej Viac..