Pašovanie umenia alebo ako sa staroveké diela dostanú do múzeí a galérií

Pašovanie umenia alebo ako sa staroveké diela dostanú do múzeí a galérií

Termín 30. 10. 2019 o 18:00

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako sa staroveké umenie, napr. objekty z Egypta ocitnú na trhu alebo v múzeu? Nie vždy sa tam totiž dostanú legálnou cestou… Nelegálne obchodovanie so starožitnosťami dosahuje celosvetovo ročne približne 6 miliárd dolárov. Mnohé takéto diela skončia v súkromných zbierkach, ale aj múzeách či aukčných spoločnostiach. Ako sa tam vlastne dostanú? Ako funguje pašovanie diel z krajín ako je napr. Irak, Sýria či Egypt na západný trh? Melita Fodor Gwerková sa v prednáške bude venovať nelegálnemu obchodovaniu so starožitnosťami z globálneho pohľadu, pričom sa zameria najmä na tieto oblasti:

– aktuálne čísla
– štruktúra svetového trhu a mechanizmus pašovania a nelegálneho obchodovania so starožitnosťami
– najznámejšie prípady, ktoré by kľudne mohli byť námetom na film
– v skratke o medzinárodnom práve a regulácii alebo kto je vinný?
– ako vieme tento problém eliminovať a prečo je to dôležité

Prednáška je treťou zo série “Odvrátená strana umenia”, v rámci ktorej sme sa už venovali falšovaniu a kradnutiu umenia.

Melita Fodor Gwerková
Vyrastala v umeleckom prostredí a vzťah k umeniu zdedila aj po svojich predkoch (Edmund Gwerk, maliar slovenskej moderny). Vyštudovala odbor Medzinárodný obchod na Ekonomickej Univerzite v Bratislave, na ktorý nadviazala odbornou stážou a štúdiom Ekonómie a financovania kultúry na parížskej lˈUniversité Dauphine. Neskôr získala skúsenosti s financovaním kultúrnych projektov počas práce v Európskej komisii. V roku 2014 absolvovala štúdium v prestížnej aukčnej spoločnosti Sothebyˈs v Londýne. Aktuálne študuje kriminálne činy v oblasti umenia na The University of Glasgow. Od roku 2014 sa venuje vlastnej galérii Gallery Gwerk a od novembra 2015 píše o zaujímavostiach zo sveta umenia na blogu gwerkova.blog.sme.sk.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Vstup voľný.

https://www.facebook.com/events/394792894803850/