Kika Tomaňa – Pod šťastnou hviezdou

Kika Tomaňa – Pod šťastnou hviezdou

kurátor: Matúš Novosad
14.september – 6.október 2023
Pop-up v Art Books Coffee
Bratislava 6/B, Bratislava 81103, Slovakia

Vážnosť bokom. Ide tu jednuducho o to, že sa stretli pod jablčníkom. Niekto by to nazval jabloň, no pre Noru ide jednoznačne o jablčník! Obzrie sa a uvidí sa v odraze: Nepodobám sa na seba, uzná, ale pokračuje ďalej. Čo robí? Upratuje zem. Zdvíha jedno po jednom, druhé po druhom, aby nakoniec pozbierala celú záhradu. Preskočí plot, uteká. Nepošmykne sa, ale padá, rovno ako hruška, teda jablko, teda kľúčik zo zámku, keď silno tresne dverami. Zodvihne oči, ježišmária, všade samé huby. Prilepené na jej tele, akoby sa jej nasilu dotýkali, kým nezacítia, že viac sa pohnúť nedá. Predávajú si informácie, predávajú si informácie. Už aj tretia huba zhora, štvrtá sprava a dolná z dediny o tri dediny ďalej vie, čo sa stalo. Nora sa dvíha, slizká ako najväčšia dážďovka v lese. Precíti nohy aj labky mačky, ktorú zatiaľ nepozná. Otrepe sa. Nevie, či by sa jej mohlo stať niečo lepšie ako tie jablká, vráti sa k nim? Musí sa ešte preplaziť, aby si ju nikto nevšimol. Uvidí sa zas. To je ona? Nie! To je jej minulé ja, to neplatí. Takže sa vyberie smerom na západ. Tam nájde šťastie. 

Štastie? To ešte niekto používa ako reálne slovo v slovníku? Nora sa zasmeje. Potom vykročí ďalej, pokrčí ramená, vystrie sa, na zemi pohodená koruna. Zdvihne ju, vlastne ide o euro. Pokrčí ramená, vyskočí, zajasá, môže pokračovať v ceste. 

Mačka letí vo vesmíre, vracia sa zajtra. Nachystaný obed máte? Aj zavárané uhorky? Pýta sa babka. Mačka je totiž vysadená na kyslé uhorky a zemiakový šalát. Ako prílohu si väčšinou ponúkne sama dať kúsok ovsenej kaše. Babka to nechápe, ale čo už. Vnučky musia predsa dostať, čo im je súdené. Vesmír sa pomaly zmršťuje, šance prístátia jedna ku miliónu, že sa trafí. Trafí sa. Mačka sa vrátila z vesmíru. Prechádza po uliciach akože sa nič nestalo. Veď to aj tak bolo. Videla, čo už vedela. Okrúhle tvary, nášivky na dekách aj kahance z umelej hmoty. 

Nora stretne mačku. Pod jablčníkom ako sme si hovorili na začiatku. Jedna nosí jablká, druhá huby z planéty. Nie je presne jasné, o akú planétu to išlo. V tom programe nepísali, na akú pristaneme, hovorí mačka. Nora sa pýta iné. Huby? Ale jasné, že tam boli jablká. Mačka kategoricky kýve hlavou. Huby sú všade. Nora sa znechutene pozrie na svoje brucho, ešte stále sú rozpľasnuté na nej. Mačka sa usmeje. Nečakala, že Nora ju takto privíta. Spýta sa, či ide jej smerom. Vraj ide, ale nemá teraz cestu, tak možno inokedy, ale mačka sa nedá. Chcela sa opýtať, či je Nora šťastná. Nora nepočuje, rieši novú korunu. Mačka by to skúsila znova, ale radšej Noru nechá s jalbkami. Možno jej dávajú pocit sebahodnoty. Aj keď to slovo počula iba raz, tak si ho povie sama pre seba a odchádza za babkou. Sebahodnota. 

Farby sa dejú rýchlo. 

Huby rastú po daždi.

Môžem ísť hocikam, hocikedy, s hocikým, ale nikdy sa mi nechce. 
Nemôžem. 

Zdá sa sen iba mne? Či všetkým naraz? Snívame spolu? 

Vesmír začal včera, všetko najlepšie vesmír. 

Nora a mačka majú veľa spoločného. Napríklad navštevujú tú istú školu. Teraz už nie je čas vysvetľovať ako to všetko bude, ale hlavné je, že sa opäť stretnú. Nora nebude dlho čakať, mačku pošle do vesmíru, lebo jej začne liezť na nervy a mačka nevydrží Noru, lebo stále bude hovoriť len o svojich jablkách. 

Obe sa pozrú hore. Nie je náhoda, že stoja vždy pod šťastou hviezdou, ktorú ale ani jedna z nich nevidí. 

2023, Diana Dzurillová.