“Ján Valík – Nejasné územia”

“Ján Valík – Nejasné územia”

Ján Valík – Nejasné územia
Vernisáž: utorok 13. februára 2018 o 18h
Kurátorka: Barbora Komarová
Výstava predĺžená do 13. apríla 2018
——————————————————-

Samostatná výstava Jána Valíka Nejasné územia predstavuje autorovu najnovšiu maliarsku tvorbu, v ktorej aj naďalej rozvíja tému krajiny. Avšak tá na jeho obrazoch sa nedá vnímať ako výtvarný prepis skutočnosti – konkrétneho výseku prírody, ktorá niekde pravdepodobne existuje. Valík zobrazuje skôr krajinu „mentálnu“, vnútornú, ktorú v istom zmysle prepája a konfrontuje aj s tou vonkajšou. Na svojich maľbách, na týchto ohraničených a jasne vymedzených plochách, sa autor snaží zachytiť, čo videl či zažil, čo vie, čo si myslí, cíti a predstavuje, alebo s čím sa stretol počas svojich pobytov v Ázii či štúdia v Prahe.

Jeho práce majú viditeľne abstraktný charakter – zdajú sa byť spleťou farieb, ťahov, plôch a emócií. Na niektorých miestach sa nám síce môže zdať, že rozoznávame krajinné prvky – hory, stromy, vodné plochy, niekde sa zas snažíme vizuálne zachytiť horizont, aspoň jeden určujúci bod. Ján Valík ale nemaľuje romantickú krajinu, nechce ulahodiť nášmu oku vyobrazením panenskej prírody. Výjav nebuduje plán za plánom, horu za horou. Autor siaha do svojho vnútra a pri postupnom vrstvení abstraktných námetov či farebných plôch nasleduje svoju intuíciu, pamäť, zmysly. „ V priebehu času rozvíjam svoj prístup k výrazu, ktorý sa neobmedzuje na jeden spôsob videnia, ale skôr umožňuje rozšíriť spôsoby hľadania, ktoré sa odhaľujú a menia v čase. Tento prístup ma vedie k vizuálnemu skúmaniu maľby (ako princípu a metódy myslenia), ktorá sa odohráva v opakovanom a neustálom procese vnímania a zápasu o metamorfózu stopy vo vízii.“ (J. Valík). Počas tohto meditatívneho, no do istej miery aj racionálneho procesu vznikajú „nejasné územia“ bez geografického určenia, bez vymedzených kontúr – sú to abstraktné priestory autorovho vnútra, ktoré ale dokáže vnímať aj pozorný divák.

Ján Valík (*1987, Bratislava) študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe na Škole konceptuálnych tendencií M. Šejna, neskôr v ateliéri intermédií T. Vaňka. Počas štúdia sa venoval viacerým výtvarným technikám od kresby, cez fotografiu, performance, video a inštaláciu. Svoje diela vystavoval na mnohých skupinových a samostatných výstavách v Európe a v Ázii. Taktiež absolvoval viacero umeleckých rezidencií, a to napríklad v Indii, Francúzsku, Turecku, Japonsku alebo v Číne. V roku 2015 bol Valík vybraný medzi finalistov ceny Maľba roka VÚB, pričom nasledujúci rok získal 3. miesto.

 

Výstavu z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.