Re/generácia – Risografie z ateliéru GVK Roba Szegényho

Re/generácia – Risografie z ateliéru GVK Roba Szegényho

Názov: (re)generácia
Vernisáž: 12. 3. 2019 o 18:00
Trvanie výstavy: 12. 3. – 30. 3. 2019
Kurátori: Ľuboš Lehocký, Róber Szegény

Risografie z plenéru v Trenčianskych tepliciach
Ateliér Grafiky vizuálnych komunikácií Roba Szegényho v ŠKOLA DIZAJNU BRATISLAVA

Vystavujúci autori a autorky: Daniel Beňuš, Linda Berkyová, Matúš Chalupa, Sebastián Janikovič, Klára Kusá, Laura Matláková Chiara Némethová, Martina Stančová, Ivana Studeničová, Róbert Szegény, Denisa Šeboková, Dávid Šimon, Veronika Vlčková, Lukáš Vozár

***
Výstava (re)generácia je reakciou na tvorivý pobyt v Trenčianskych Tepliciach, kde sme my, študentky a študenti grafiky vizuálnych komunikácií, na vlastné oči mohli vidieť, v akom stave je architektonicky pozoruhodná stavba z prelomu dvadsiatych a tridsiatych rokov dvadsiateho storočia – liečebný dom Machnáč. Majestátna budova v dezolátnom stave nás prinútila zamyslieť sa nad tým, ako si my, občania Slovenska, vážime cennosti, ktoré tu máme.

Termálna voda, masáže a liečebné procedúry nám pomáhajú zregenerovať unavené telá a často aj myseľ, ale kto pomôže zregenerovať kúpele? Predchádzajúce generácie nám ukázali, ako ďaleko sa dá zájsť prílišnou ľahostajnosťou, nezáujmom alebo zámerným zanedbávaním. Dokážeme to zmeniť? Budeme práve my (re)generáciou pre Slovensko?

Ivana Studeničová

Sústredíme sa na seba, na vlastné starosti a problémy. Okolie často nevnímame. Chceme byť v prvom rade zdraví, oddýchnutí, zregenerovaní. Zameranie na seba nám občas bráni zamyslieť sa nad dôsledkami našich činov pre okolie. Viac berieme, menej už vraciame.

Jedným zo spôsobov našej regenerácie môže byť pobyt v kúpeľoch. No kto vylieči tieto miesta? Výstava nesúca názov (re)generácia sa sústredí práve na tento paradox, paradox narušenej reciprocity vo vzťahu ľudí ku kúpeľným pamiatkam. Hlavným motívom vystavených prác je liečebný dom Machnáč v Trenčianskych Tepliciach, kedysi významná stavba, ktorá v súčasnosti chátra.

Autorky a autori risografií pristupujú k téme rôzne. Niektorí sa sústreďujú na samotnú architektúru Machnáča vychádzajúc z fotografií, iní k nej pristupujú prostredníctvom voľnej ilustrácie a niektorí ju reflektujú abstraktnými formami. Spoločné však majú jedno – snahu poukázať na potrebu vzájomného recipročného vzťahu človeka a jeho okolia, ktoré si zaslúži novú (re)generáciu. V súvislosti s názvom výstavy je možno načase zamyslieť sa, či sú sebeckosť a bezohľadnosť vlastné primárne mladšej generácii, ako to často počúvame. Ak by boli, vyzeral by Machnáč takto? Vznikla by táto výstava?

Klára Kusá

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.